Mutlu Akü

Akü Dünyası

BLOG

Akü Amper Değerleri ve Çeşitleri

Araç motorunun düzgün çalışması ve araçtaki elektrik tüketen ekipmanların enerji ihtiyaçlarının en verimli şekilde karşılanabilmesi için doğru akü seçimi çok önemlidir. Yeterli bir kapasiteye sahip akü seçmek için etiket üzerinde bulunan kapasite ve amper birim değerlerine dikkat edilmelidir. Etikette yer alan amper saat (Ah) değeri, akünün kaç amper saatlik kapasiteye sahip olduğunu; amper (A) değeri ise marş gücünü gösterir. 

Akü Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Akülerin daha uzun ömürlü olması için, aracın diğer parçaları gibi düzenli aralıklarla bakım ve kontrolünün yapılması önemlidir. Her ne kadar günümüzde bakım gerektirmeyen akülerin sayısı hızla artsa da akülerin dikkatli kullanımı, ölçümü, uygun şartlarda saklanması gibi birçok faktör akü bakımı kapsamında ele alınmalıdır. 

Akü Neden Biter?

Otomobil sahiplenmenin hız kesmeden arttığı günümüzde, araç kullanımı günlük yaşamın vazgeçilmezi haline geldi. Gerek özel gerekse ticari amaçlı olarak araç kullanımı, artık daimi bir ihtiyaç. Bu yüzden araçlara dair her türlü sorunun hızla çözülmesi önem taşıyor. En sık rastlanan sorunların başında ise akünün bitmesi geliyor. Peki, akü neden biter ve akünün beklenmedik anlarda bizi yarı yolda bırakmaması için neler yapılabilir?

Akü Ölçümü Nasıl Yapılır?

Akülerin verimli bir şekilde kullanımı için düzenli akü ölçümü önemlidir. Akünün nasıl ölçüldüğüne ve akü ölçümünde nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.   

Akü Çeşitleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ve farklılaşan ihtiyaçlar, başta otomotiv olmak üzere birçok endüstriyel alanda farklı elektriksel enerji kaynaklarına olan gereksinimi de artırıyor. Bu ihtiyaçlar akü teknolojilerinin de gelişmesini beraberinde getiriyor. Günümüzde birçok parametre baz alınarak üretilen, ihtiyaca göre daha da geliştirilen akü çeşitleri ve özellikleri tüketicilerle buluşuyor.