Akü Hakkında

BLOG
Akü Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Akülerin daha uzun ömürlü olması için, aracın diğer parçaları gibi düzenli aralıklarla bakım ve kontrolünün yapılması önemlidir. Her ne kadar günümüzde bakım gerektirmeyen akülerin sayısı hızla artsa da akülerin dikkatli kullanımı, ölçümü, uygun şartlarda saklanması gibi birçok faktör akü bakımı kapsamında ele alınmalıdır. 

Akü Bakımı Nasıl Yapılmalı?
Akü Neden Biter?

Otomobil sahiplenmenin hız kesmeden arttığı günümüzde, araç kullanımı günlük yaşamın vazgeçilmezi haline geldi. Gerek özel gerekse ticari amaçlı olarak araç kullanımı, artık daimi bir ihtiyaç. Bu yüzden araçlara dair her türlü sorunun hızla çözülmesi önem taşıyor. En sık rastlanan sorunların başında ise akünün bitmesi geliyor. Peki, akü neden biter ve akünün beklenmedik anlarda bizi yarı yolda bırakmaması için neler yapılabilir?

Akü Neden Biter?
Akü Ölçümü Nasıl Yapılır?

Akülerin verimli bir şekilde kullanımı için düzenli akü ölçümü önemlidir. Akünün nasıl ölçüldüğüne ve akü ölçümünde nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz. 
 

Akü Ölçümü Nasıl Yapılır?
Akü Çeşitleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ve farklılaşan ihtiyaçlar, başta otomotiv olmak üzere birçok endüstriyel alanda farklı elektriksel enerji kaynaklarına olan gereksinimi de artırıyor. Bu ihtiyaçlar akü teknolojilerinin de gelişmesini beraberinde getiriyor. Günümüzde birçok parametre baz alınarak üretilen, ihtiyaca göre daha da geliştirilen akü çeşitleri ve özellikleri tüketicilerle buluşuyor.   

 

Akü Çeşitleri Nelerdir?
Akü Emniyet Tedbirleri

Akülerin bakım ve kullanımında gösterilen özen, aküyle yakın temas halindeyken alınacak emniyet tedbirleri için de gösterilmelidir. Aküler, yapısında kurşun bileşenleri ve elektrolit sıvısı gibi kimyasalları barındırır. Bu sebeple akü montajı veya sökülmesi esnasında ya da şarj edilirken yaşanacak bir olumsuzluk, insan sağlığı ve çevre için tehlikeli olabilir. 

Akü Emniyet Tedbirleri
Akü Raf Ömrü Ne Kadardır?

Otomobil ve ticari araçlarda kullanılan akülerin kullanım ömrünü belirleyen faktörler arasında akü raf ömrü de yer alır. Kurşun asit aküler uygun ortamlarda, ancak sınırlı bir süre için saklanabilir. Dolayısıyla hem akü üreticilerinin depolarında hem de elinde birden fazla yeni aküsü olan kullanıcılarda “İlk giren ilk çıkar” prensibi uygulanmalıdır. Bu prensip kapsamında ilk üretilen aküler, son üretilen akülerden daha önce kullanılmalıdır.
 

Akü Raf Ömrü Ne Kadardır?
Akü Amper Değerleri ve Çeşitleri

Araç motorunun düzgün çalışması ve araçtaki elektrik tüketen ekipmanların enerji ihtiyaçlarının en verimli şekilde karşılanabilmesi için doğru akü seçimi çok önemlidir. Yeterli bir kapasiteye sahip akü seçmek için etiket üzerinde bulunan kapasite ve amper birim değerlerine dikkat edilmelidir. Etikette yer alan amper saat (Ah) değeri, akünün kaç amper saatlik kapasiteye sahip olduğunu; amper (A) değeri ise marş gücünü gösterir. 

Akü Amper Değerleri ve Çeşitleri