Start-Stop Teknolojili Binek Araçlar

Günümüzde otomotiv endüstrisinde üretilen birçok binek araçta Start-Stop sistemi yer alır. Bu sistemde, seyir halindeki araç durduğunda motor kapanır ve rölanti halinde oluşan yakıt tüketimi ile CO2 (karbondioksit) salımının önüne geçilir. 2015 yılından sonra, “düşürülmüş CO2 salımı” hedefini yakalamak amacıyla “yeni nesil” taşıtlarda Start-Stop sistemi standart hale getirilmeye çalışılmaktadır. Bu sisteme sahip araçlar, trafikteki dur-kalk hareketlerinde sık sık marş yaptığı için daha fazla akü enerjisine gereksinim duyar. Dolayısıyla standart akülerden daha yüksek çevrimli ve hızlı şarj edilebilir akülerin kullanılması gerekir. Start-Stop aküler olarak tanımlanan ve özel olarak geliştirilen akü çeşitleri, ayrıca kendi içlerinde de farklı çeşitlere ayrılır. Mutlu Akü; Start-Stop teknolojili binek araçlar için en uygun akü seçeneklerini sunarak araçların her koşulda yüksek marş gücüyle hareket kabiliyetini kazanmasına destek olur. Bu kapsamda otomobil ve SUV binek araçlarınız için Mutlu Akü ürün gamından AGM ve EFB aküleri tercih edebilirsiniz. 

 

Mutlu Akü’nün Start-Stop teknolojili binek araçlar için sunduğu AGM Aküler, sahip olduğu VRLA teknolojisi sayesinde standart akülere göre 3 kat daha uzun çevrim ömrü ve yüksek şarj alma özelliği bulunmaktadır. Standart akülere göre yüzde 40’a kadar daha yüksek performans sağlayan AGM Aküler, rejeneratif frenleme sistemine sahip üst segment Start-Stop binek otomobiller için uygundur. Bu özelliğe sahip araçlarda fren enerjisi, depolanması amacıyla elektrik enerjisine çevrilerek AGM aküye iletilir. Akü de alternatörden bağımsız olarak şarj olur. Bu işlem de motor üzerinde alternatöre daha az yük binmesini beraberinde getirir ve araç yakıt tüketiminden tasarruf eder. Mutlu AGM Aküler; araç kısa bir süreliğine çalışsa bile çabuk şarj edilebilir.  Standart akülere göre daha yüksek titreşim dayanımı gösteren Mutlu AGM Aküler, zorlu iklim koşullarında üstün performans gösterir.  

 

Mutlu EFB Aküler, güçlendirilmiş iç yapısıyla uzun standart akülere göre 2 kat daha uzun çevrim ömrüne sahiptir.  Start-Stop teknolojili binek araçların enerji gereksinimleri doğrultusunda özel olarak tasarlanmış Mutlu EFB Aküler, standart akülere göre yüzde 30’a kadar daha yüksek performans sunar. Titreşim dayanımı özelliği sayesinde zorlu iklim ve yol koşullarında kullanıma uygundur.  Araçlarda bulunan Start-Stop sisteminin verimli bir şekilde kullanılabilmesi adına hızlı şarj alma özelliğiyle tasarlanmıştır. Start-Stop sistemi sayesinde Mutlu EFB Aküler, düşük karbon salımını da destekler. 

Daha Fazlası
AGM Aküler
AGM Aküler
Start-Stop özellikli binek araçlarınıza uygun Mutlu AGM Akü seçenek ve detayları için tıklayınız.
EFB Aküler
EFB Aküler
Start-Stop özellikli binek araçlarınıza uygun Mutlu EFB Akü seçenek ve detayları için tıklayınız.